Informacje dla pacjenta
 
Dobre rady:

1. Nie powinno się używać soczewek dłużej niż jest to zalecone, nawet w przypadku braku niepożądanych reakcji.

2. Soczewki uszkodzone, zanieczyszczone powinno się wyrzucić.

3. Należy unikać spania w soczewkach, które są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym.

4. W przypadku krótkiej drzemki, po której może wystąpić uczucie suchości w oku i problem z ściągnięciem soczewek, zaleca się kilkakrotne pomruganie bądź zastosowanie kropli nawilżających.

5. Nie wolno nosić soczewek kontaktowych w trakcie stosowania leków okulistycznych, chyba że specjalista zalecił inaczej.

6. W trakcie uprawiania sportów wodnych konieczne jest używanie wodoszczelnych okularów.

7. Noszenie soczewek nie wyklucza makijażu, należy tylko pamiętać, by wykonywać go po założeniu, a demakijaż po ściągnięciu soczewek.

8. Alergikom w okresie nasilenia objawów zaleca się używanie soczewek jednodniowych, najlepiej tylko przez część dnia, wtedy kiedy jest to niezbędne. Takie rozwiązanie minimalizuje ilość osadów z podrażniających alergenów oraz eliminuje konieczność stosowania dezynfekcji, która u niektórych użytkowników mogłaby wywołać reakcje alergiczne.  

Jak czyścić soczewki?


1. Do czyszczenia i dezynfekcji soczewek należy używać tylko odpowiednich do tego środków, nie wolno soczewek myć wodą.

2. Po zdjęciu soczewki z oka należy umieścić ją na czystej i suchej dłoni, następnie wlać kilka kropli płynu dezynfekującego i delikatnie palcem drugiej ręki wyczyścić jedną i drugą stronę soczewki.

3. Na koniec powinno się jeszcze raz opłukać soczewkę płynem a następnie umieścić ją w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniczku wypełnionym płynem.

4. Pojemniczek należy utrzymywać w czystości tzn. po założeniu soczewek przepłukiwać go płynem i zostawiać do wyschnięcia.  
 
Kiedy zgłosić się na wizytę kontrolną?

1.Każdy użytkownik soczewek powinien przynajmniej raz w roku zgłaszać się na kontrole okulistyczne a w przypadku nowego użytkownika zaleca się kontrole po pierwszym i szóstym miesiącu.

2. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów tj. zaczerwienienia, pieczenia, bólu, wydzieliny w worku spojówkowym, przymglenia widzenia, uczucia dyskomfortu należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.  

Płyny do pielęgnacji


1.Płyny do soczewek kontaktowych to podstawa ich pielęgnacji. A pielęgnacja i utrzymywanie higieny soczewek kontaktowych to bardzo ważny element ich użytkowania. Jednak wiele osób posiadających wadę wzroku i korzystających z tej formy korekcji, nie poświęca mu wystarczającej uwagi, lub co gorsza, zupełnie go pomija.

2. Decydując się na soczewki kontaktowe systematycznej wymiany, np. miesięczne czy dwutygodniowe, musimy pamiętać o zagrożeniach jakie niesie za sobą nieodpowiednia ich higiena. Niewłaściwe czyszczenie wiąże się z przenoszeniem na nasze oczy przeróżnych zanieczyszczeń i osadów białkowych, które powodują dyskomfort, a w konsekwencji infekcje narządu wzroku, które w rezultacie mogą być bardzo niebezpieczne.

3. Aby mieć pewność, że noszone przez nas soczewki są w pełni bezpieczne należy stosować odpowiednie preparaty przeznaczone do ich czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania. Podstawą są płyny do soczewek kontaktowych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, które nie tylko pomogą w utrzymywaniu higieny soczewek, ale też podniosą komfort ich użytkowania, poprzez m. in. odpowiednie nawilżenie.

 
 
 
 
 
 
 

Zadzwoń do nas
+48 43 675 36 09